Każdy opiekun psa powinien zdawać sobie sprawę, jak ważna jest prawidłowa dieta. Zbilansowane posiłki zapewniają zwierzakowi warunki do rozwoju oraz zapobiegają występowaniu wielu chorób. Niestety nie wszystkim i w takim przypadku niezbędne okazuje się sięgnięcie po karmy weterynaryjne dla psów. Czym się wyróżniają? Kiedy należy je podawać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!
Karmy weterynaryjne dla psów – specyfikacja
Karmy weterynaryjne dla psów dedykowane są głównie tym pupilom, którzy zmagają się z problemami zdrowotnymi. Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim to, że w trakcie choroby u zwierzaka może zmienić się zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze oraz energię. Stosunkowo często w powrocie do zdrowia może pomóc ograniczenie w diecie białka, cukrów lub tłuszczy. Niekiedy konieczne jest także zrezygnowanie z podawania niektórych dodatków lub substancji, które mogą znaleźć się w tradycyjnych psich posiłkach. Karmy weterynaryjne dla psów podawane są również przy kłopotach z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego, dzięki temu, że są łatwiej przyswajalne i strawne. Nie są więc obciążeniem dla przewodu pokarmowego. W innych przypadkach karmę weterynaryjną dla psów zaleca się, jeżeli występują: nietolerancja pokarmowa, niewydolność nerek lub choroby układu moczowego.
Przy jakich schorzeniach podaje się karmy weterynaryjne dla psów?
Choć powyżej wstępnie wspomniano już, kiedy należy podawać karmy weterynaryjne dla psów, to na tym nasza rozpiska się nie kończy. Najczęściej trzeba je wprowadzić, kiedy dotychczasowa dieta powoduje rozwój schorzenia, wzmaga objawy bądź negatywnie wpływa na podjęte leczenie. Warto nadmienić, że karma weterynaryjna dla psów zawsze dobierana jest przez wzgląd na chorobę, z jaką zmaga się nasz pupil. W związku z tym stosuje się ją przy problemach dermatologicznych i stomatologicznych, nadwadze, alergiach niewydolności nerek lub wątroby oraz schorzeniach układu moczowego. Co ciekawe, karmę weterynaryjną dla psa podaje się także w przypadku zaburzeń lękowych, problemów behawioralnych, czy też chorobach psychosomatycznych. Poza tym dla opiekuna istotną informacją powinno być to, że karmę zawsze dobiera weterynarz, więc nie można jej wybrać samodzielnie. To właśnie lekarz musi podjąć decyzję, który produkt będzie odpowiedni i dopasowany do występującego schorzenia. Zresztą niezbędne będą również regularne wizyty w jego gabinecie potwierdzające, że karma weterynaryjna jest odpowiednia, a zwierzak dobrze ją toleruje i pojawiają się żadne skutki uboczne.