Właściwości zdrowotne soku jabłkowego i jego wpływ na dietę odchudzającą - 1 2024

Właściwości zdrowotne soku jabłkowego i jego wpływ na dietę odchudzającą

Owoc jabłka, zarówno w surowej formie jak i przetworzony do postaci soku, cechuje się wysoką zawartością składników odżywczych. Znajdziemy w nim liczne witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które zabezpieczają organizm przed wieloma schorzeniami. Sok z jabłek tłoczony na świeżo jest niskokaloryczny, co czyni go idealnym dodatkiem do diety redukującej wagę. Dodatkowo jest on doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga prawidłowe trawienie.

Dzieje się tak dzięki temu, że jabłka oraz ich sok są produktami o znacznej wartości odżywczej. W Wielkiej Brytanii powiadają: „Jedno jabłko dziennie i lekarza nie zobaczysz”. Ta mądrość ludowa ma w sobie wiele prawdy, jako że jabłka dostarczają organizmowi wielu ważnych substancji odżywczych o właściwościach leczniczych. Ponadto są one niskokaloryczne – 100 g jabłka dostarcza jedynie 46 kcal energii.

Sok tłoczony z jabłek to przede wszystkim źródło błonnika pokarmowego, który jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów, takich jak witamina C, A, E oraz potas. Dodatkowo zawiera zdrowe kwasy. Zarówno jabłka, jak i ich przetwory są źródłem antyoksydantów, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników.

Dzięki temu sok jabłkowy ma wiele właściwości leczniczych:
– wzmacnia system odpornościowy dzięki dużej zawartości witaminy C,
– wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn, co jest efektem obecności błonnika, który „zamiecie” niepotrzebne produkty przemiany materii,
– pomaga w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie dzięki obecności potasu,
– neutralizuje działanie wolnych rodników, co opóźnia procesy starzenia się organizmu i chroni przed wieloma chorobami, w tym nowotworami – jest to możliwe dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów,
– pomaga przywrócić prawidłowy profil lipidowy krwi oraz normalizuje glikemię za sprawą pektyn, które regulują stężenie cukru i cholesterolu.