Zakleśń, czyli alokazja – niezwykła roślina doniczkowa i jej pielęgnacja - 1 2025

Zakleśń, czyli alokazja – niezwykła roślina doniczkowa i jej pielęgnacja

Choć zakleśń, bardziej znany jako alokazja, to roślina o urokliwym wyglądzie i niebanalnym pięknie, jego hodowla bywa sporym wyzwaniem. Znane też z charakterystycznego kształtu liści przypominających ucho słonia, mogą być eleganckim dodatkiem do wystroju domu lub letniego ogrodowego zagonu, pod warunkiem zapewnienia im odpowiednich warunków do rozwoju. Poniżej przedstawiamy jak troszczyć się o alokazję.

Alokazje reprezentują aż 90 różnych gatunków, które w naturze są spotykane przede wszystkim w strefach tropikalnych i subtropikalnych Azji oraz na wschodzie Australii. Do uprawy domowej najczęściej wybierany jest hybrydowy gatunek alokazji amazońskiej (A. x amazonica) bądź szkieletowej, która cechuje się szczególnie widocznym unerwieniem liści. Roślina ta może osiągnąć do 60 cm wysokości, dzięki czemu idealnie wpasowuje się nawet w małe przestrzenie mieszkalne.

Jakie miejsce będzie najodpowiedniejsze dla alokazji? W domowych warunkach roślina ta najlepiej rośnie w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Dlatego doskonale sprawdzi się w przestronnym salonie z dużą ilością światła dziennego, gdzie możemy umieścić ją nieco z boku od okna. Nieodpowiednie natomiast będzie umieszczenie alokazji w sypialni, gdzie dominuje półcień. Dobrym pomysłem mogą być parapety przy oknach niewystawionych na otwarcie, które są zwrócone w stronę wschodniej lub północnej. W ogrodzie należy pamiętać o lokalizacji, która zapewni roślinie wystarczającą ilość światła, ale również ochronę przed intensywnymi promieniami słonecznymi podczas popołudnia.

W czasie sezonu wegetacyjnego temperatura powietrza nie powinna schodzić poniżej 15 stopni Celsjusza, ale też nie jest zalecane ekspozycja rośliny na upały przekraczające 30 stopni Celsjusza. Ważne jest też unikanie miejsc wystawionych na przeciągi, silne wiatry lub bezpośrednie działanie klimatyzacji.

Alokazja preferuje glebę lekko kwasową, puszystą i dobrze przepuszczalną. Zwykłą ziemię do doniczek warto wzbogacić o materiały drenujące, stosując proporcję 1:1, na przykład keramzyt, torf, korę do orchidei, wermikulit czy włókno kokosowe. W ogrodzie zaleca się połączenie ziemi z kompostem i obornikiem. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z ciężką, gliniastą glebą, warto zastanowić się nad jej wymianą lub posadzeniem alokazji na podwyższonym zagonie.