Mleko kokosowe to roślinny napój o wielorakim działaniu prozdrowotnym. Jest często wybieranym substytutem mleka krowiego dla osób stosujących dietę wegańską czy też borykających się z nietolerancją laktozy czy alergią na białka mleka. Te pyszne i zdrowe mleko można nabyć w sklepach, ale najsmaczniejsze jest to, które przyrządzimy sami. Ale jak przygotować mleko kokosowe? Jaki przepis zastosować?
Esencja mleka kokosowego pozyskiwana jest z tzw. bielma, czyli miąższu orzecha kokosowego. Proces powstawania tego napoju polega na zamoczeniu orzecha w wodzie, podgrzaniu go, a następnie odciskaniu. Mleko kokosowe może nieco się rozwarstwiać, dlatego przed użyciem warto je wymieszać.
Konsystencja mleka kokosowego może być kremowa lub płynna, co zależy od ilości użytego do jego przygotowania kokosa. Charakteryzuje się białym kolorem oraz zapachem i smakiem typowymi dla kokosa. Często stanowi element różnych dań azjatyckich. Jako napój roślinny mleko kokosowe nie zawiera laktozy, a więc idealnie sprawdzi się dla osób z jej nietolerancją czy uczuleniem na białka mleka krowiego.
Na rynku dostępne są dwa typy napojów kokosowych – mleko kokosowe, które najczęściej można spotkać w kartonach oraz mleczko kokosowe, które sprzedawane jest głównie w puszkach. Choć nazwy tych produktów bywają używane zamiennie, różnią się one konsystencją i wartością kaloryczną. Mleko kokosowe jest bardziej rozcieńczone, przez co mniej kaloryczne.
Wartość odżywcza mleka kokosowego zależy od producenta, ale średnio wynosi 20 kcal/100 ml (około pół szklanki). Składa się głównie z węglowodanów (2,7 g/100 ml, w tym 1,9 g cukru) i nasyconych kwasów tłuszczowych (0,9 g/100 g). Może też być wzbogacone o witaminę B12, witaminę D oraz wapń. Z kolei tzw. mleczko ma 229 kcal/100 g. Jego główne źródło energii stanowią tłuszcze (24 g/100 g), zwłaszcza nasycone kwasy tłuszczowe (21 g/100 g). Produkt ten zawiera również 6 g węglowodanów (w tym około 3 g cukru) oraz 2,3 g białka.