Dieta wegańska jako sposób na cofnięcie biologicznego zegara ciała? Nowe badania dostarczają inspirujących wyników

Wiadomo, że konsumpcja roślinnych produktów ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka i jest proekologiczna. Choć wiele osób ogranicza spożywanie mięsa, pełnoprawny weganizm nie jest częstym wyborem. Jednak najnowsze badania mogą skłonić do zmiany tego podejścia.

Studium zamieszczone w BMC Medicine wskazuje, że przyjmowanie diety wegańskiej przez zaledwie dwa miesiące może przyczynić się do odwrócenia procesów starzenia na poziomie biologicznym. Badacze zauważyli, że osoby stosujące dietę opartą wyłącznie na roślinach, miały niższy wiek biologiczny według oceny metylacji DNA, czyli biomarkera używanego do tego celu.

„Zmiany w metylacji DNA lub inne modyfikacje epigenetyczne działają jak regulator naszych genów, wzmacniając lub osłabiając ich aktywność” – tłumaczy dr Lucia Aronica, jedna z autorek badania, dla BBC Science Focus.

Z wiekiem zmienia się schemat grup metylowych w naszym DNA. Pozwala to naukowcom lepiej rozumieć, jak przebiega proces starzenia się. Analizując te wzorce, mogą oni określić wiek biologiczny danej osoby, który nie zawsze pokrywa się z wiekiem rzeczywistym.

Badanie przeprowadzone i opublikowane w BMC Medicine obejmowało 21 par dorosłych bliźniaków jednojajowych. W każdej parze jeden z bliźniaków został poddany diecie wegańskiej, podczas gdy drugi spożywał dietę omnivore, zawierającą mięso, jaja i produkty mleczne.

Eksperyment trwał dwa miesiące, a uczestnicy spożywali gotowe posiłki przez pierwszą połowę badania, a następnie samodzielnie przygotowywane posiłki w drugiej części badania.

Naukowcy następnie analizowali wpływ obu diet na organizm, pobierając próbki krwi od uczestników i mierząc stopień metylacji DNA.

Rezultaty wskazały na cofnięcie się procesu starzenia na poziomie epigenetycznym tylko u osób na diecie wegańskiej – niektóre wskaźniki sugerują, że przejście na weganizm cofnęło im niemal cały rok. Dodatkowo dieta wegańska była związana ze spadkiem szacunkowego wieku różnych systemów narządów, takich jak serce, układ hormonalny, wątroba oraz układy zapalne i metaboliczne. Po uwzględnieniu wszystkich tych elementów średnia redukcja wieku biologicznego w grupie na diecie wegańskiej wyniosła 0,63 roku.

„Najbardziej zaskakujące było to, że tempo starzenia się, które oblicza, jak szybko wiek biologiczny danej osoby postępuje w stosunku do jej chronologicznego wieku, zmniejszyło się o około 0,03 jednostki” – mówi BBC Science Focus główny autor badania, dr Varun Dwaraka. „Sugeruje to, że z każdym rokiem starzenia się tych osób ich ciała starzeją się nieco wolniej, niż można by przypuszczać”.

Badacze jednak ostrzegają przed pochopnymi wnioskami. Uczestnicy na diecie wegańskiej schudli średnio o dwa kilogramy więcej niż grupa omnivore. Nie jest jasne, czy sama dieta wegańska, czy też dodatkowa utrata wagi spowodowana dietą, jest głównym czynnikiem wpływającym na te zmiany związane z wiekiem.