Na rynku karm dla zwierząt domowych dostępne są dwie podstawowe kategorie produktów. Są nimi karmy suche i mokre. Pierwsze z nich mają formę drobnych granulek. Drugie przypominają gulasz, pasztet lub konserwę mięsną z dużą ilością galaretki. Ze względu na dużą zawartość wody karma mokra dla kota ma zdecydowanie mniejszą gęstość kaloryczną niż karma sucha, a tym samym jest dobrym sposobem na odchudzanie zwierzęcia bez potrzeby jego głodzenia.
Gęstość kaloryczna karmy
Przy opisie produktów żywieniowych dla zwierząt często stosowane jest pojęcie gęstości kalorycznej. To sformułowanie opisujące liczbę kalorii w określonej gramaturze gotowego produktu. Ze względu na dużą zawartość wody, która nie ma kalorii, mokre karmy dla kotów charakteryzują się zdecydowanie mniejszą gęstością kaloryczną niż karmy suche, w których zawartość wody nie przekracza kilku, maksymalnie kilkunastu procent. Oznacza to, że 100 g karmy mokrej ma mniej kalorii niż 100 g karmy suchej. Dzięki temu zachowując identyczną gramaturę porcji pożywienia, możemy dostarczyć zwierzęciu mniej kalorii i w ten sposób skutecznie je odchudzić. Mokra karma dla kota jest dobrym wyborem dla zwierząt z nadwagą oraz po sterylizacji, gdy kot staje się mniej aktywny, w związku z czym ma większą tendencję do tycia.
Korzyści ze stosowania mokrej karmy
Pomijając kwestię niskiej gęstości kalorycznej, mokre karmy dla kotów mają konsystencję bardziej zbliżoną do naturalnego pokarmu mięsożerców, w związku z czym są zwykle chętniej pobierane przez koty niż karmy suche. Dodatkową korzyścią ze stosowanie tego typu karm jest dostarczenie zwierzęciu wody, co chroni przed długotrwałym odwodnieniem i jego negatywnymi konsekwencjami. Warto pamiętać, że wiele kotów niechętnie pije wodę, a karma mokra dla kota jest jej doskonałym źródłem. Zwierzę przyjmujące mokrą karmę nie musi być już dodatkowo pojone, co zresztą jest bardzo trudne. W przypadku kotów domowych karmionych wyłącznie suchymi karmami przewlekłe odwodnienie jest częstym problemem prowadzącym do poważnych schorzeń układu wydalniczego, przede wszystkim do kłopotów z nerkami.
Jeśli szukasz sposobu na odchudzanie kota, ale nie chcesz go głodzić, możesz stopniowo zmniejszać porcje podawanej mu karmy lub przejść na mokrą karmę dla kota o niższej gęstości kalorycznej, w której składzie znajduje się więcej wody i wartościowych substancji odżywczych pochodzenia odzwierzęcego. Mokre karmy pomagają również chronić koty przed problemami z nerkami i są smacznym urozmaiceniem w diecie bazującej na suchych granulkach.