Gdzie pozbyć się niewykorzystanych medykamentów i ich opakowań? Powszechny błąd wielu osób

Ze względu na naszą rosnącą skłonność do korzystania z różnych leków i suplementów diety, musimy regularnie rozważać, co zrobić z niewykorzystanymi lekami i ich opakowaniami. Niestety, często podejmujemy w tej kwestii nieodpowiednie decyzje, nie zdając sobie sprawy z istnienia specjalistycznych miejsc, gdzie możemy bezpiecznie pozbyć się zbędnych już farmaceutyków.

W obecnych czasach wiele mówi się o znaczeniu prawidłowej segregacji odpadów dla ochrony środowiska naturalnego. Jednak problem ten nie ogranicza się tylko do butelek szklanych po napojach, kartonów po mleku, puszek metalowych czy obierek warzywnych. Leki i ich opakowania też podlegają segregacji.

Po pierwsze, powinniśmy zrozumieć, kiedy medykamenty stają się odpadami. Głównie jest to moment, gdy przekraczają datę ważności. Ale to nie jedyny przypadek. Farmaceutyki należy również usunąć, jeśli minął okres, w którym były przydatne do użycia po otworzeniu opakowania, a także gdy były stosowane bez zachowania higieny osobistej lub przechowywane w niewłaściwych warunkach.

Specjalne pojemniki na nieużywane leki i ich opakowania coraz częściej pojawiają się w aptekach, przychodniach, szpitalach, urzędach a nawet na osiedlach mieszkalnych i w dużych sklepach. Wystarczy wrzucić do nich odpady, pamiętając, że nie powinniśmy usuwać leków z oryginalnych kartoników. Najlepiej jest tam umieścić całe opakowanie z niewykorzystanym lekiem.

Niestety, pomimo, że to proste i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, takich miejsc jest wciąż zbyt mało. Dlatego alternatywnym rozwiązaniem jest odwiedzenie lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który działa w każdej gminie. Tam również możemy oddać inne odpady medyczne, takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki czy termometry rtęciowe. Tylko maseczki i jednorazowe rękawiczki mogą trafić do pojemnika na odpady zmieszane.