Glukometry podstawą domowego monitorowania cukrzycy - 1 2024

Glukometry podstawą domowego monitorowania cukrzycy

Glukometr to urządzenie wyprodukowane z myślą o diabetykach, czyli osobach chorych na cukrzycę. Monitorowanie poziomu cukru we krwi jest im bowiem niezbędne do ustalenia właściwych leków przeciwcukrzycowych, a także ich dawkowania, co zapobiega pojawieniu się dalszych powikłań cukrzycy. Dzięki regularnym pomiarom diabetycy mogą sprawdzić skuteczność leczenia cukrzycy oraz reagować natychmiast na gwałtowne wahania stężenia glukozy we krwi.

Do czego służą glukometry?

Glukometry to niewielkie urządzenia medyczne, pozwalające przeprowadzić pomiar cukru, czyli glukozy we krwi. Glukometr, lub potocznie aparat do mierzenia cukru, to przenośne urządzenie medyczne służące do pomiaru stężenia glukozy. Specjalna konstrukcja urządzenia pozwala jednocześnie na bieżący odczyt wyniku, dając informację o stanie zdrowia. Glukometr umożliwia domowe monitorowanie przebiegu leczenia cukrzycy bez konieczności wykonywania badań laboratoryjnych.

Glukometry składają się z aparatu do mierzenia cukru we krwi oraz  nakłuwacza i pasków testowych. Ich głównym składnikiem chemicznym jest oksydaza glukozowa, czyli enzym utleniający glukozę . Dostępne są także glukometry bezpaskowe.

Jakie są rodzaje glukometrów?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów glukometrów. Istnieją urządzenia przyklejane do ramienia i przykładane do sensora, który odczytuje wynik. Inne zbliżone są wyglądem do klipsa przypinanego do ucha. Pojawiły się także glukometry w postaci plastra, przyklejanego na nadgarstek. Zasadniczo glukometry dzielą się na:

  • glukometry standardowe z igłą,
  • glukometry bezinwazyjne, czyli urządzenia, które przykłada się do najbardziej ukrwionych partii skóry, a one skanują ją i wyświetlają wynik liczbowy.

Jak działa glukometr?

Glukometr, który jest przeznaczony do użytku domowego posiada najczęściej małe rozmiary. Po uruchomieniu urządzenia należy wsunąć pasek testowy i nanieść kroplę krwi w odpowiednie jego miejsce.

W zależności od konstrukcji urządzenia, do pomiaru stężenia glukozy służy:

  • metoda fotometryczna rejestrująca ilość światła odbitego zależnego od zmiany zabarwienia pola testowego,
  • metoda elektrochemiczna polegająca na mierzeniu natężenia mikroprądu elektrycznego, które przepływa przez reaktywne pole na teście paskowym.

Glukometry automatycznie odczytują i analizują zmiany, po czym wyświetlają wynik.

Istnieją też glukometry bez nakłuwania, zwane inaczej glukometrami bezinwazyjnymi, które pozwalają dokonać pomiaru glukozy, nie przerywając ciągłości skóry. Mimo to, z powodu najwyższej wiarygodności największą aprobatą lekarzy nadal cieszą się standardowe glukometry z igłą.