Metody optymalizacji strat ciepła w budynkach: zrozumieć i zapobiegać mostkom termicznym - 1 2024

Metody optymalizacji strat ciepła w budynkach: zrozumieć i zapobiegać mostkom termicznym

Kilka wskaźników opisuje mostki termiczne, definiując ich przewodność cieplną, opór cieplny, przenikanie ciepła oraz sprężenie cieplne. Współczynnik przewodzenia ciepła (λ) określa intensywność wymiany ciepła przez daną substancję. Ten wskaźnik pokazuje ilość ciepła (W) przechodzącą przez 1 m2 homogenicznej warstwy materiału o grubości 1 metra w ciągu 1 sekundy, prostopadle do powierzchni przy różnicy temperatur o 1 K na przeciwległych ścianach materiału.

Niska wartość λ wskazuje na niską przewodność cieplną i możliwość osiągnięcia wysokiej odporności cieplnej (R) danego elementu. Opór jest określany symbolem R i jest ilorazem grubości warstwy materiału przez współczynnik przenikania ciepła tego materiału.

Innym wskaźnikiem opisującym mostki termiczne jest współczynnik skojarzeń cieplnych L2D, który jest ilorazem mocy strumienia ciepła do różnicy temperatur między dwoma pomieszczeniami oddzielonymi analizowaną przegrodą. W przypadku przegrody z mostkami termicznymi stosuje się współczynnik L3D, który obejmuje straty powierzchniowe ciepła elementów bez zakłóceń oraz sumę strat ciepła wynikających z występowania liniowych i punktowych mostków cieplnych.

Wskaźnik U wyraża zdolność przegrody do przenoszenia przez nią ciepła. Jest on odwrotnością sumy oporu cieplnego (R) oraz oporów absorpcji ciepła na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni przegrody (Rsi i Rse). W zależności od rodzaju połączenia możemy rozróżnić liniowe i punktowe wskaźniki przenikania ciepła, które opisują moc strat ciepła wynikających z występowania odpowiednio liniowych i punktowych mostków cieplnych.

„Punktowy współczynnik przenikania ciepła χ określa dodatkową stratę ciepła przez punktowy mostek cieplny. Tymczasem ψ odnosi się do utraty ciepła w przypadku mostków liniowych. Ich wartość zależy od konstrukcji, wielkości oraz U (wskaźnika przenikania ciepła) połączonych elementów budowlanych. W praktyce to oznacza, że na skutek utraty ciepła przez na przykład płytkę balkonową również ściana nad i pod mostkiem termicznym ulega ochłodzeniu. Dlatego wartość wskaźnika ψ może być różna nawet wtedy, gdy sam mostek termiczny pozostaje bez zmian. Do obliczenia tych wartości służą specjalistyczne programy obliczeniowe. Normą regulującą jest tutaj PN-EN ISO 10211, która określa warunki brzegowe dla obliczania liniowych i punktowych wskaźników przenikania ciepła.”