W dzisiejszych czasach sklepowe półki aż uginają się od różnego rodzaju środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia. Jednak ich zakup oraz używanie nie pozostaje bez wpływu na nasze środowisko, ale i domowy portfel. Wbrew pozorom, istnieją naturalne sposoby na usuwanie plam, które są efektywne, ekonomiczne i przyjazne dla otoczenia. Poznajmy zasady ekologicznego radzenia sobie z trudnymi zabrudzeniami.
Odplamiacze, wybielacze i różne proszki do czyszczenia to stałe elementy domowego arsenale czystości. Mimo oczywistej wygody ich używania, niosą ze sobą realne ryzyko dla naszego zdrowia oraz środowiska. Ryzyko obejmuje wszystko – od wypadków związanych z przypadkowym spożyciem przez małe dzieci, po problem nadmiaru plastikowych opakowań oraz ryzyko przedostawania się pewnych substancji do wód i gleb – chemia w domu ma swoje mroczne aspekty. Choć całkowite zrezygnowanie z niej jest trudne, na pewno można ograniczyć jej użycie.
Zastanawiamy się często jak działają naturalne odplamiacze? Mimo, że chemia często kojarzy nam się w sposób negatywny, to rzeczywistość jest taka, że wszystko co nas otacza podlega prawom chemicznym. Usuwanie plam to proces działania jednej substancji na drugą w celu jej neutralizacji. Obydwie te substancje mogą pochodzić z natury! Oleje, kwasy, zasady i enzymy znajdujące się w roślinach i minerałach mogą być równie skuteczne jak ich syntetyczne odpowiedniki. Kluczem jest wiedza o tym, co na co zadziała.
W przeciwieństwie do syntetycznych odplamiaczy, domowe metody są zazwyczaj bezpieczne dla zdrowia – nie mają działania drażniącego na skórę czy oczy i nie powodują uczuleń. Dodatkową zaletą jest to, że nie wymagają wysokich temperatur prania, co wydłuża żywotność tkanin.
Cudowność octu
Jeżeli ma być wybran jeden uniwersalny naturalny odplamiacz, to na pewno będzie to 10% destylowany biały ocet. Niezastąpiony element każdej kuchni, tani i prawie zawsze dostępny. Ocet jako silny kwas nadaje ładunek elektryczny cząsteczkom zanieczyszczenia co umożliwia „wypłukanie” ich z tkaniny przez dwubiegunowe cząsteczki wody. Jest skuteczny w usuwaniu większości plam, w tym pozostawionych przez kawę czy herbatę, ale także pleśni i osadów mineralnych.
Jak powinniśmy go stosować? Wystarczy namoczyć na trzy minuty zabrudzoną część tkaniny w occie, a następnie umieścić ją w pralce i uprać jak zwykle. Tym sposobem pozbędziemy się również plam potowych pod pachami oraz wszelkich nieprzyjemnych zapachów, które zalegają w tkaninach.
Boraks – przyjazny dla środowiska odplamiacz
Do naturalnych substancji odplamiających zaliczamy również boraks, inaczej nazywany tetraboranem sodu. Z punktu widzenia chemii jest to sól kwasu borowego wydobywana jako minerał ze skał osadowych w ciepłym klimacie. Szeroko stosowany w ceramice czy kosmetyce, jest też doskonałym środkiem czyszczącym. Podobnie jak ocet, jest tani i łatwo dostępny.
Boraks jest przede wszystkim używany do wybielania tkanin, zarówno poplamionych, jak i pożółkłych czy poszarzałych. Najlepsze efekty daje, jeśli umoczymy odzież lub pościel w 5 litrach gorącej wody z dodatkiem 1 łyżki boraksu, a potem wypierzemy w pralce. Można go również dodawać do proszku do prania.