Podlewanie kwiatów doniczkowych - jak to robić prawidłowo? - 1 2024

Podlewanie kwiatów doniczkowych – jak to robić prawidłowo?

Chociaż zazwyczaj dbamy o nasze rośliny doniczkowe z najwyższą uwagą, często nie zdajemy sobie sprawy, że metoda podlewania ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia i wzrostu. Różne gatunki preferują różne metody nawadniania – niektóre czerpią wodę z podstawek, podczas gdy inne najlepiej rosnąć, gdy są podlewane od góry. Kluczem do zapewnienia naszym roślinom optymalnych warunków jest znajomość ich preferencji i odpowiednie dostosowanie do nich technik podlewania.

Kluczowym aspektem opieki nad roślinami doniczkowymi jest utrzymanie stałej wilgotności gleby. Korzenie większości roślin są szczególnie wrażliwe na przesuszenie, co jest bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia, dlatego należy unikać takich sytuacji za wszelką cenę. Wyjątkiem są sukulenty, które są odporne na okresy suszy.

Podlewanie od góry jest szczególnie polecane dla roślin o dużym zapotrzebowaniu na wodę. Przykłady takich gatunków to begonia, filodendron, skrzydłokwiat, hortensja czy róża chińska. Ważne jest jednak, aby pamiętać o usunięciu nadmiaru wody z podstawki po podlaniu, aby uniknąć przemoczenia korzeni.

Z drugiej strony, delikatne rośliny, takie jak fiołek afrykański, kalanchoe czy niecierpek, preferują podlewanie od dołu – z podstawki. Kluczowym elementem tej metody jest usunięcie nadmiaru wody z podstawki po około 15 minutach od podlania, co zapobiega gnicie korzeni.

Niezależnie od wybranej metody podlewania, pamiętajmy, że nasze rośliny doniczkowe najchętniej czerpią wodę przegotowaną lub odstającą o temperaturze pokojowej.