Wszystko co musisz wiedzieć na temat świadectwa energetycznego

Zgodnie z przepisem Prawa Budowlanego, który wszedł w życie 1 stycznia 2009 roku, każdy nowo oddany do użytku budynek, jak też te przeznaczone do sprzedaży lub wynajmu, muszą być opatrzone świadectwem charakterystyki energetycznej. Zgodnie z tym przepisem, deweloperzy i inwestorzy są zobowiązani do sporządzenia tego dokumentu jeżeli planują sprzedać lub wynająć domy czy mieszkania. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu certyfikatowi – czym jest, dlaczego go potrzebujemy i kto jest uprawniony do jego wystawienia.

Świadectwo energetyczne to dokument oceniający efektywność energetyczną budynku. Jest to miara jakości budynku lub mieszkania pod względem zużycia energii. Istotnym celem tego świadectwa jest prezentowanie rozwiązań, które w długim terminie mogą obniżyć koszty eksploatacji budynków oraz przyczynić się do znaczącej redukcji zużycia energii. Warto podkreślić, że ten certyfikat jest integralną częścią dokumentacji technicznej obiektu i podczas jego sprzedaży czy wynajmu, właściciel musi go przedstawić nabywcy lub najemcy. Certyfikat jest ważny przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. W przypadku termomodernizacji lub remontu, który wpływa na zmianę charakterystyki obiektu np. przez wymianę okien, kotła czy instalacji grzewczej, konieczne jest ponowne sporządzenie świadectwa energetycznego. W takiej sytuacji to inwestor lub właściciel budynku ponosi tego obowiązek.

Wprowadzenie obowiązku posiadania świadectwa energetycznego dla każdego budynku – zarówno nowego jak i istniejącego oddanego do użytku po 1 stycznia 2009 roku wynika z Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków i przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo Budowlane.

Paszport energetyczny, inaczej certyfikat energetyczny, mogą sporządzić jedynie specjaliści z branży architektonicznej, budowlanej i instalacyjnej posiadający aktualne uprawnienia do projektowania w budownictwie, absolwenci odpowiednich studiów podyplomowych oraz absolwenci specjalistycznych kursów. Należy tutaj zwrócić uwagę, że osoba sporządzająca świadectwo energetyczne musi posiadać kwalifikacje potwierdzone egzaminem organizowanym przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

„Coraz więcej inwestorów i nabywców nieruchomości zwraca uwagę na aspekt energooszczędności. Jednym z kluczowych parametrów branych pod uwagę przez potencjalnych klientów deweloperów jest zapotrzebowanie na energię domu czy mieszkania, a co za tym idzie przybliżony koszt rachunków za energię. Świadectwo energetyczne obiektu daje odpowiedź na wiele pytań dotyczących strat ciepła oraz możliwości oszczędzania energii niezbędnej do ogrzewania budynku. Dzięki obowiązkowi sporządzenia tego dokumentu zarówno właściciel nieruchomości jak i nabywca mają jasno określony stan konstrukcji i izolacji budynku, a także rozwiązania techniczne zastosowane w obiekcie. Istotne jest również to, że dzięki temu certyfikatowi architekt już od etapu projektowania zwraca uwagę na standard energetyczny budynku, co przyczynia się do upowszechniania zasady energooszczędności budynków” – mówi Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.