Wybór roślin do oczka wodnego i stawu - klucz do naturalnej harmonii - 1 2025

Wybór roślin do oczka wodnego i stawu – klucz do naturalnej harmonii

Tradycyjnie wokół oczek sadzi się rośliny, które preferują mocno wilgotne podłoże i swoją wysokością dodają ciekawy trójwymiarowy akcent dla zbiornika wodnego. Można je sadzić bezpośrednio w wodzie na głębokości od kilku do 50 centymetrów, lub też w ziemi, blisko linii brzegowej.

Szczególną popularnością cieszą się różne odmiany tataraku, które tworzą naturalne krajobrazy wokół jezior. Wyróżniają się one jasnozielonymi liśćmi ozdobionymi żółtymi paskami – tatarak paskowany (Acorus calamus) oraz tatarak trawiasty (Acorus gramineus), który osiąga maksymalną wysokość 30 cm. Tatarak sadzi się w płytkiej wodzie, na stanowisku słonecznym.

Interesującą propozycją jest również skrzyp zimowy (Eqisetum hyemale), który dorasta do 150 cm wysokości i swoim wyglądem przypomina bambus. Skrzyp sadzi się w plastikowych donicach zakopanych w ziemi tuż przy brzegu, ponieważ ma tendencję do niekontrolowanego rozrastania się.

Również turzyce, które można znaleźć dziko rosnące na brzegach stawów i jezior, dodają charakteru naszym oczkom wodnym. W ogrodzie szczególnie pięknie prezentuje się turzyca muskegońska (Carex muscingumensis), która tworzy gęste kępy i osiąga wysokość do 70 cm. Turzyca jest doskonałą ochroną przed chwastami i pomaga umocnić brzegi oczka. Sadzi się ją bezpośrednio w ziemi na skraju zbiornika.

Do umocnienia brzegów pomocne mogą być też pałki, które dorastają do 180-200 cm wysokości i potrafią stworzyć zielony parawan wokół oczka wodnego. Pałka wąskolistna (Typha Angustifolia) występuje w bardzo zdobnych paskowatych odmianach, a pałka wysmukła (Typha laxmanii) zachwyca grubymi kwiatostanami o tradycyjnym kształcie pałki, które zmieniają kolor z kremowego na jasnobrązowy. Pałki sadzi się w wodzie o głębokości około 30 cm.