Psychopaci są notoryczni ze względu na swój urok osobisty, który często przesłania ich niepokojące zachowania. Ta grupa osób wyróżnia się swoim specyficznym zaburzeniem osobowości, ukierunkowanym na manipulację i okrucieństwo, z brakiem empatii. Badacze z Australii postanowili zagłębić się w funkcjonowanie mózgu osób psychopatycznych i przeprowadzili fascynujące badania.
Psychopatia jest rozpoznawana jako zaburzenie dyssocjalne, charakteryzujące się między innymi antyspołecznością. Mimo że osoby te są zwykle kojarzone z przestępstwami, to w rzeczywistości tylko niewielka część z nich to kryminaliści. Większość ludzi z tym zaburzeniem bardzo dobrze funkcjonuje w społeczeństwie, a niektórzy nawet osiągają wysokie stanowiska menadżerskie.
Częste cechy ludzi cierpiących na psychopatyczne zaburzenia osobowości obejmują brak empatii, ignorowanie norm społecznych i prawnych, częste kłamstwa, manipulowanie innymi, okrucieństwo (na przykład wobec zwierząt), impulsywność, powierzchowny urok, niską tolerancję na frustrację, trudności w utrzymaniu związków, niską wrażliwość na krytykę i brak poczucia winy. Ważne jest jednak zrozumienie, że te cechy nie mogą być jedynym wyznacznikiem diagnozy psychopatii, która powinna być stawiana tylko przez lekarza.
Badacze Stephanie Goodhew i Mark Edwards z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze przeprowadzili badania nad trzema cechami przypisywanymi psychopatom: antyspołecznością, egocentryzmem i bezdusznością. 118 ochotników z Wielkiej Brytanii w wieku od 18 do 40 lat odpowiedziało na 26 pytań ze Skali Psychopatii Levenson Self-Report Psychopathy Scale (E-LSRP).
Potem uczestnicy badania byli proszeni o wielokrotne skupienie uwagi na grafice zawierającej jedną dużą literę i kilka mniejszych (tzw. figura Navona). Zauważono, że osoby wykazujące zachowania antyspołeczne koncentrowały się głównie na dużej literze, co sugeruje szerokie skupienie uwagi.
W kolejnym etapie badania uczestnicy byli proszeni o przyjrzenie się zniekształconemu obrazowi, co wymagało zmiany optyki z szerokiej na wąską. Osoby o cechach osobowości antyspołecznej były w stanie szybciej dostosować swoją ostrość wzroku. Wyniki sugerują, że osoby o skłonnościach psychopatycznych mają tendencję do pomijania szczegółów i patrzenia na sytuacje z szerszej perspektywy. To oznacza, że potrafią sprawnie ignorować detale, które nie są ważne dla realizacji ich strategii.