Wzrost liczby alergików na leki - wynikiem nadmiernego zażywania medykamentów? - 1 2024

Wzrost liczby alergików na leki – wynikiem nadmiernego zażywania medykamentów?

Współczesne społeczeństwo boryka się z coraz większym problemem, jakim jest alergia na różne rodzaje leków. Powszechny dostęp do medykamentów bez recepty i nadmierne ich stosowanie przyczyniają się do wzrostu liczby osób reagujących na nie alergicznie. Osoby w każdym wieku mogą być narażone na rozwój takiego stanu, choć najbardziej charakterystycznym objawem są różnego rodzaju reakcje skórne, takie jak pokrzywka czy osutka plamisto-grudkowa.

Alergia na leki to zjawisko coraz bardziej powszechne i stanowi duże wyzwanie dla pacjentów i personelu medycznego. Główną grupę medykamentów powodujących alergię stanowią antybiotyki, jednak problem ten może dotyczyć praktycznie każdego leku. Najczęściej spotykane symptomy to wysypka i swędzenie skóry.

Nieprawidłowa reakcja organizmu na podane leki wynika z uczulenia, które może być spowodowane zarówno przez substancję czynną zawartą w leku, jak i dodatkowymi substancjami pomocniczymi. Po pierwszym kontakcie z lekiem układ immunologiczny „zapamiętuje” ten alergen i rozpoczyna produkcję przeciwciał, które są skierowane przeciwko niemu. W rezultacie reakcja alergiczna na dany lek może pojawić się dopiero po kilku dawkach.

Czynniki ryzyka alergii na leki są różne, jednak jednymi z najważniejszych są wiek oraz płeć. Z badań wynika, że dzieci rzadziej doświadczają wysypki po zażyciu leków, co prawdopodobnie jest efektem mniejszego ich stosowania w porównaniu do dorosłych. Statystyki pokazują również, że kobiety częściej niż mężczyźni mają reakcje alergiczne na medykamenty.

Również osoby palące papierosy i nadużywające alkoholu są bardziej narażone na wystąpienie plamisto-grudkowej wysypki po zażyciu leków. Istnieją też choroby przewlekłe, takie jak gruźlica, AIDS czy mukowiscydoza, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia takiej reakcji. Nie można zapominać również o roli genetyki w kwestii podatności na alergie na leki.

Wszystkie rodzaje medykamentów, nawet te używane do leczenia reakcji alergicznych – jak leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy – mogą wywołać reakcje alergiczne. Do grupy leków, które najczęściej wywołują takie reakcje, należą antybiotyki beta-laktamowe (penicyliny, cefalosporyny), sulfonamidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki miejscowo znieczulające, opiaty, środki kontrastowe, leki zwiotczające i barbiturany.